wtorek, 23 września 2014

Emerytura pomostowa - ważne informacje

Służba w policji i wojsku nie warto do łatwych i przyjemnych, jednak co roku żadna z takich służb nie narzeka na brak chętnych do pracy. Jednym z aspektów, który skłania młodych osób do wyboru właśnie takiej drogi zawodowej są emerytury mundurowe


Emerytury mundurowe – zmiany w przepisach od 2013

Od 1 stycznia 2013 roku wprowadzono chociaż znaczne zmiany.W tej chwili do otrzymywania świadczenia z ZUS potrzebne bywa nie 15, a 25 lat pracy w służbach mundurowych. Wprowadzono także minimalny wiek, w jakim da się stać się emerytem. Poprzednio liczył się jedynie staż pracy, obecnie drugim warunkiem jest ukończenie 55 roku życia.


Wprowadzone zmiany mają kilka powodów. Po pierwsze, średnia oczekiwana długość życia w Polsce dla mężczyzn to ponad 70 lat, a dla kobiet około 80 lat. Wynika z tego, że osoba, która w wieku 35 lat odchodzi z wojska czy jednej z agencji rządowych przez nie mniej niż 35 lat będzie otrzymywać świadczenia z ZUS, bez wykonywania żadnej pracy.


Praca podczas emerytury mundurowej

Jeżeli wypłata z nowej pracy nie przekracza 70% średniego wynagrodzenia, wówczas nie ma problemu, może otrzymywać oba świadczenia.Z drugiej strony gdy zapłata z tytułu pracy stanowi 70-130% średniego wynagrodzenia, to w tym przypadku emerytura zostaje zmniejszona tym o kwotę, jaka przekracza określony limit (jednak mniej niż 25% emerytury). Dorabianie ponad 130% średniego wynagrodzenia powoduje zmniejszenie emerytury mundurowej o 25%. Ustawa nakłada na emeryta obowiązek zgłoszenia w nie najgorszym organie fakt podjęcia pracy oraz wysokość uzyskiwanego zysku. Na podstawie uzyskanych informacji ZUS podejmuje decyzje o zmniejszeniu czy nie kwoty emerytury otrzymywanej przez byłego funkcjonariusza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz