niedziela, 18 stycznia 2015

Aktualności?!

Rytm aktywności ludzkiego organizmu może być determinowany przez dwudziestoczterogodzinną cykliczną działalność zegara biologicznego.Taki wewnętrzny mechanizm współgra z następstwem dnia albo nocy, i ustala godziny oraz długość fazy snu i jeszcze fazy czuwania. Organizm woli funkcjonować za dnia a odpoczywać po zachodzie słońca. Doba wydaje się biologiczną jednostką czasową ludzkiego organizmu. Z naturalnych więc przyczyn znużenie bądź senność odczuwamy pomiędzy 21 a 23, a dzienną aktywność rozpoczynamy w okolicy godziny 7. To właśnie światło wydaje się głównym czynnikiem determinującym dobowy rytm ludzkiej biologii. O okołodobowej aktywności ludzkiego organizmu świadczyć może również: cykliczna zmiana tempa pracy serca, wzrosty i spadki ciśnienia tętniczego, temperatury ciała czy zmiany stężenia hormonów we krwi. Oczywiście używając słowa „zegar” albo „mechanizm” mam na myśli konkretne struktury ośrodkowego układu nerwowego. To właśnie mózg stanowi swoistego rodzaju „centrum dowodzenia”. Dyktuje on fizjologię, zarządza gospodarką hormonalną lub decyduje o tym gdy dostajemy wykonać jakąś czynność.


Nie da się ukryć, że nocna zmiana jest zmianą najmniej efektywną. Wydajność wykonywanej pracy spada wprostproporcjonalnie do wydajności organizmu. http://pisanie-artykulow.com.pl/category/praca-w-domu-2/ Pracownicy coraz częściej poszukają okazji do ucięcia sobie drzemki, co prawie zawsze obniża bezpieczeństwo pracy, zwłaszcza gdy jest to osoba kontrolująca procesy produkcyjne.Oprócz tego szybkość reakcji i jeszcze poziom skupienia może spaść do niebezpiecznego poziomu, lub spowodować zagrożenie zdrowia albo życia.


Niwelowanie negatywnych skutków pracy na nocną zmianę, bywa dość często daremnym trudem, szczególnie w systemie cotygodniowej rotacji.Opłaca się jednak pamiętać o utrzymywaniu podobnego harmonogramu dnia też w dni wolne, oraz o odpowiednio jasnym czy silnym natężeniu światła w w miejscu pracy.Mało tego,nie należy bezpośrednio po pracy na nocną zmianę narażać się na działanie promieni słonecznych, gdyż może to na nowo spowodować aktywność organizmu (wzrost ciśnienia i jeszcze temperatury ciała) lub wywołać kłopoty z gotówką z zaśnięciem lub zaczerpnięciem pożądanego wypoczynku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz