niedziela, 24 maja 2015

Rozmowa kwalifikacyjna

Sposób, w jaki prezentujemy się innym ludziom, to nie jedynie nasz wygląd zewnętrzny albo to, co dostajemy do powiedzenia, ale również to, jak brzmi nasz głos. Tak drobny, zdawałoby się, detal może skutecznie popsuć naszą autoprezentację. Przypomnij sobie skrzeczącego wykładowcę – na jego zajęciach nie było zbyt wielu słuchaczy, prawda? Niestety, nie wszyscy otrzymaliśmy w genach fascynujący głos, przynajmniej każdy z nas z jego pomocą chciałby się korzystnie zaprezentować…


Kolejne, o co opłaca się zadbać, to słuch – jeśli nie będziemy nieźle słyszeć, to najprawdopodobniej nie będziemy również poprawnie wymawiać. Przysłuchujmy się wymowie innych osób, spikerom w radiu, lektorom czytającym reklamy czy aktorom dubbingującym filmy animowane. By wiedzieć, jakim sposobem poprawnie mówić, musimy posiadać godny punkt odniesienia. Nie próbujmy jednak naśladować ich tembru głosu czy tempa mówienia, ponieważ zabrzmimy nienaturalnie czy nieciekawie.


Sposób w jaki mówimy to nasza wizytówka – ta sama, jakim sposobem zadbany wygląd czy nienaganny strój. To, czy zostaniemy wysłuchani, zależy nie zaledwie od tego, co otrzymujemy w tej chwili do powiedzenia. Zatem z reguły ćwiczyć własny głos czy dykcję, by być zarabianie na reklamach postrzeganym jako korzystny rozmówca, wprawny orator lub wiarygodny kontrahent.Jeśli nie lubisz swojego głosu, a Twoi znajomi porównują go z jakimś nieprzyjemnym skrzeczeniem, nie łam się! Z odrobiną chęci bądź ćwiczeń, możesz sprawić, że staniesz się bardziej atrakcyjnym mówcą.


Artykuł powstał we współpracy z Prosonica Studio – http://prosonica.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz