wtorek, 24 marca 2015

Wcześniejsze emerytury: czy warto!

Można uznać, że warunki pracy w tych (lub kilku innych) zawodach pozwalają na przyznanie ludziom prawa do wcześniejszego niż dla ogółu zakończenia pracy zawodowej albo przeniesienia się na świadczenia wypłacane przez ZUS.


Wcześniejsza emerytura – 2014 rok nieco zmienia

Trzeba także pamiętać, że np. Nauczyciele przez wiele lat mieli zagwarantowane prawo do wcześniejszej emerytury – czasem po 30 latach pracy. Postawmy się w sytuacji nauczyciela, który ma 50 lat. Do pracy w szkole został przyjęty po studiach, w wieku 25 lat, z nadzieją, że w wieku 55 lat będzie mógł przejść na emeryturę albo zająć się wychowywaniem wnuków. Tymczasem po zmianie przepisów okazało się, że na emeryturę musi pracować 12 lat dłużej – do 67 roku życia. Na wcześniejszą emeryturę mogą przejść tylko wtedy, jeżeli wymagany przez przepisy staż pracy osiągnęli przed końcem 2008 roku.


Czasem wcześniejsza emerytura może być jednak rozwiązaniem korzystnym, kiedy np. Drugi małżonek zarabia o wiele więcej, wówczas drugi może zrezygnować z pracy o skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury, a korzystając z niej zająć się tu domem bądź często wnukami. Finansowo takie pozbycie się nie wydaje się idealne, aczkolwiek satysfakcja z wychowywania wnuków może przesłonić negatywne strony ekonomiczne takiej sytuacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz